Šiuo metu prasidėjo pats šparagų sezono įkarštis. Tai augalai, kurie naudojami maistui, vaistams ir kaip dekoratyvinės gėlės. Sunku patikėti, kad daugybę metų mūsų močiučių gėlių darželiuose auginamas smidras, pasirodo, yra labai skani daržovė, kurios ūgliai yra didžiulis delikatesas. Valgymui auginamų šparagų ūgliai gali būti balti ir žali. Šiaip smidrai-šparagai nėra lietuviški augalai, jie savaime auga Vakarų Europos šalių pakrantėse, bet į Lietuvą atkeliavo prieš šimtus metų, tad atrodo, lyg čia būtų augę amžiais. Nužydėję smulkiais žiedeliais smidrai, vėliau sunokina raudonas uogeles, bet šios nėra valgomos.
Jeigu dar niekada nebandėte jų gaminti - būtinai pabandykite. Prekybos centruose yra užsieninių, bet geriau šiuo metu nusipirkti lietuviškų, šviežutėlių ir traškių, kuriais paprastai prekiauja patys augintojai turguose arba šalia prekybos centrų. Skaniai pagaminti šparagus nėra sudėtinga, be to, perkant iš augintojų jie mielai patars kaip juos paruošti.
Jie ne tik skanūs, bet ir nuo senų laikų yra laikomi vieni stipriausių afrodiziakų, padedantys gundyti. O kas yra afrodiziakas ? Paprastai taip vadinamas maistas, kuris skatina lytinį aktyvumą ir potraukį. Nors tokio maisto yra ir gyvūninės kilmės, bet dažniausiai tai būna augalai. Pats pavadinimas kilęs nuo senovės graikų grožio ir meilės deivės Afroditės vardo, tad žmonės nuo gilios senovės ieškojo, kas galėtų sustiprinti jų lytinį pajėgumą. Senovėje pagrindinis afrodiziakų naudojimo tikslas buvo ne didesnio malonumo paieška, o vaisingumo skatinimas, nes nesugebėjimo susilaukti palikuonių priežastys buvo neaiškios ir dažnai buvo manoma, kad galimai palikuonių nesusilaukiama dėl aistros trūkumo. Vieni afrodiziakai tokiais tapo dėl savo panašumo į lytinius organus, kaip pavyzdžiui, smidrai (šparagai). ), kiti – dėl retumo ir egzotiškumo (kaip pvz., bulvės, kai tik atkeliavo į Europą) ar buvo manoma, kad suvalgius gyvūno lytinius organus (pvz., buliaus sėklides), jų energinės savybės persiduos valgančiajam.
Na, kol nėra tvirtų mokslinių tyrimų, kad afrodiziakai iš tiesų stiprina lytinį protraukį, pasimėgaukime ašparagais kaip skanėstu. Bet kokiu atveju afrodiziakas tikrai turi poveikį tam žmogui, kuris tiki jo galia. Šparagus su bešamelio padažu galima pagaminti greitai ir lengvai. Gaminimo būdų gali būti kuo įvairiausių, kaip pagrindiniai patiekalai, garnyrai, sriubos, troškiniai ir t.t.
Medicininiais tikslais vaistinis smidras (Asparagus officinalis) yra vartojamas kaip priešuždegiminis, antispazminis, tonizuojantis, gerinantis širdies darbą, šlapimą ir laktaciją skatinantis, turintis priešvėžinių savybių bei daug kitų gerų savybių maistas. Tad auginkime smidrus-šparagus savo sode kaip aukštas dekoratyvines gėles, kaip skanų maistą arba kaip gydantį poveikį turintį augalą.