Artėja pavasaris, kai kurie paukščiai jau yra parskridę iš šiltųjų kraštų ir neilgai trukus parskris jų dar daugiau. Tad greitai sparnuočiai pradės sukti lizdus ir perėti jauniklius. Jaunikliai, kaip ir visi vaikai mokysis skraidyti. Padėkime jiems išgyventi, nesudarydami sąlygas žūti. Nes, kaip ir visiems vaikams, jiems trūks patirties, jie neįvertins įvairių žmogaus sukurtų pavojų.
Labai dažnai jauni paukščiai atsitrenkia į langus. Į langus atsitrenkia ir patyrę paukščiai, ypač jei langai dideli ir tamsūs – jie atrodo, kad tai kiaurymės, kurias galės praskristi, tarsi tarpas tarp medžių. Daugiausiai paukščių žūsta, kai namas yra dideliais vitrininiais langais ir stovi netoli miško ar medžių, kurie atsispindi stikle. Atsitrenkę paukščiai paprastai susižaloja ar net žūsta. Kartais apsvaigusius ir nukritusius ant žemės, bet dar gyvus paukščius suėda aplink slankiojančios katės.
Senovėje buvo prietaras, kad užsimušęs į langą paukštis gali prišaukti namams nelaimę. Seniau kaimuose langeliai būdavo žymiai mažesni nei dabar, o dvaruose langus sudarydavo maži sudėtiniai langeliai, be to, anapus langų kabodavo storos ir šviesios užuolaidos, tad paukščių nelaimės buvo žymiai retesnės nei dabar.
Tad vienas iš būdų, norint turi didelius ir be užuolaidų langus bei apsaugoti paukščius – ant stiklo priklijuoti specialius lipdukus – juodus paukščių siluetus. Jie paukšteliams imituoja tamsų plėšrųjį paukštį, tad artyn šio šešėlio neskrenda.
Šių lipdukų jau galima įsigyti ir Lietuvoje – kai kuriose sodo reikmenų ir darbo saugos parduotuvėse, degalinėse. Galima ir patiems išsikirpti iš lipnios plėvelės.
Prietarai gali būti prietarais, bet kokiu atveju iš anksto pasirūpinkime paukščiais, neleiskime dėl mūsų kaltės jiems žūti.