Medėjantysis arba tikrasis storlapis (Crassula arborescens)
Po pasaulį paplito iš Afrikos smėlynų, kur užauga kaip tankus krūmas ar nedidelis medelis. Kam ir kodėl kilo mintis pavadinti jį pinigų medžiu (Money Tree), sunku pasakyti, bet greičiausiai tam įtakos turėjo išvaizda, nes augalo lapeliai yra apvaloki ir plokšti, pilkai žalsvos spalvos, primenantys metalines monetas. Kartais dar auginama kita storlapio rūšis – medėjantysis. Šis taip pat kilęs iš Afrikos ir gan panašus į tikrąjį, tik senesni stiebai linkę sumedėti. Be to, krūmas užauga kiek didesnis – iki 1–1,5 m aukščio. Lietuvoje jis ne toks populiarus, auginamas rečiau.
Žinoma, abu storlapiai, augantys patalpoje tikrojo dydžio niekada nepasieks – užaugs žymiai kompaktiškesni ir liaunesni. Kad sąlygos jiems būtų geresnės ir kuo artimesnės natūraliai aplinkai, vasarą išneškite juos į lauką. Tik nepamirškite rudenį jų parsigabenti atgal, nes šalnų jie tikrai neištvers.
Zamijalapis zamiokulkas (Zamioculcus zamiifolia)
Tai dar vienas augalas, kuris taip pat vadinamas pinigų medžiu. Pavadinimas skamba labai įmantriai, bet pats augalas atrodo visai paprastai, bet tikrai ne prastai. Šis irgi yra kilęs iš Afrikos (paradoksas, kad pinigų medžiai yra kilę iš vieno skurdžiausio pasaulio žemyno). Lietuvos rinkoje jis pasirodė gan neseniai, prieš kokius 20-25 metus ir labai greitai tapo daugelio namų ir įstaigų puošmena. Žinoma, prie jo populiarumo prisidėjo ir tai, kad platintojai pavadino jį pinigų medžiu. Matyt, storlapio, kaip pinigų medžio, vaidmuo išsisėmė ir rinkai reikėjo naujos žvaigždės, kuria ir tapo zamiokulkas. Jo lapai nei į metalinius, nei į popierinius pinigus nepanašūs – jie stori, sodriai žali, blizgantys ir yra ovalo formos. Kaip ir jo pirmtakas, zamiokulkas pasižymi nereiklumu – gali augti tamsesnėje kambario vietoje, gali pakentėti ir kurį laiką nelaistytas. Tęšti reikia tikrai retai, nes pradės per greitai augti – sparčiai gali pasiekti 1–1,5 m aukštį. Jei jūsų butas yra kompaktiško dydžio, tręšiant geriau nepersistengti. Tiesa, augdamas jam tinkamomis sąlygomis, zamiokulkas gali pateikti staigmeną – pražysti baltu burbuolės formos žiedu, panašiu į kalijos.
Auginimo ypatumai
Pinigų medis puikiai tinka tiems, kurie yra labai užsiėmę ar nemėgsta rūpintis gėlėmis – storlapį užtenka palaistyti vieną kartą per mėnesį. Gėlių priežiūros vadovuose apstu informacijos apie tai, kad storlapį vasarą reikia kelis kartus patręšti, kad retkarčiais būtina nuvalyti dulkes nuo lapelių, kas dvejus metus persodinti, laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių ir pan. Tačau dauguma šių augalų augintojų tvirtina, kad pinigų medį labai sunku numarinti, nesvarbu, kokias sąlygas jam sukurtum. Ir tikrasis storlapis, ir zamijalapis zamiokulkas labai tinkami auginti kambario sąlygomis, nes nenukenčia žiemą dėl sauso oro, ko nemėgsta daugelis kambarinių gėlių. Kartais galite pavalyti dulkes nuo zamiokulko lapų, kad išryškėtų jų blizgesys.
Kad būtų naudingas
· Pinigų medžio poveikį stebintys žmonės tikina, kad šis augalas gerina nuotaiką, padeda atsipalaiduoti. Jei apniko nerimas, eikite nuvalyti dulkių nuo savo žaliojo įnamio, paliekite jį, pašnekinkite. Tikrai pasijusite geriau.
· Dovanokite pinigų medį merginoms, kurios nori ištekėti. Liaudies išmintis byloja, kad jis gali pritraukti asmeninio gyvenimo sėkmę ir laimę. Kad aplankytų finansinė sėkmė, geriausiai zamiokulką gauti dovanų.
· Zamiokulkas – žydintis augalas, tačiau ne kiekvienam nusišypso laimė pamatyti jo puošmenas. Jei jūsiškis pasidabino žiedais, vadinasi, jūsų laukia įdomus, netikėtas susitikimas ar kitas malonus įvykis.
· Jei ketinate šį augalą kam nors įteikti, turite žinoti, kad svarbu jį įkurdinti originaliame vazone ir kaip nors papuošti – ant šakelės užrišti juostelę, pritvirtinti pinigėlį ar įkasti jį į žemę.