Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio ? Jie gali susikurti žalią oazę balkone ! Juk šiais laikais sukurta tiek įvairiausių vazonų, laikiklių, lovelių ar laistymo sistemų, su kurių pagalba sodininkauti balkone – vienas malonumas. Tad prisiminkime kelias esmines taisykles, jei norime sėkmingai sodininkauti savo balkone ir pasidairykime idėjų po kitų balkonus.

Vienas svarbiausių dalykų kabinant vazonus arba lovelius išorinėje balkono pusėje yra saugumas. Viskas turi būti pakabinta tvirtai ir saugiai, kad niekas nenukristų ant žemės ar į žemiau esančio kaimyno balkoną. Juk nenorėtumėte, kad kažkam ant galvos nukristų jūsų gėlės su visu gėliapuodžiu, ar ne?

Lygiai taip pat svarbu, kad laistant augalus, vandens perteklius nevarvėtų žemyn. Iš tiesų, tai tikra problema su tuo laistymu, nes jeigu lovelis arba gėlinė yra sandari ir nepraleidžianti drėgmės, tai po didesnės liūties lovelyje susidaro tikras potvynis, kurio nemėgsta daugelis augalų, jų šaknys ima pūti. Bet jeigu gėlinės dugnas yra su skylutėmis, tai vandens perteklius bėgs žemyn, ištepdamas balkoną arba varvės ant kaimynų balkono, taigi, vėl negerai. Jeigu tik yra tokia galimybė – tai pakabinkite gėlines taip, kad virš jų būtų stogelis ir lietus ant gėlių nelytų, tik tuomet nepamirškite nuolat laistyti augalų. O geriausia įsigyti tokius pakabinamus vazonus arba lovelius, kurių dugnuose yra drenažo skylutės, bet taip pat yra ir pritaisomi padėklai vandens pertekliui surinkti. Bet kokiu atveju, jeigu norite balkoną puošti gėlėmis, tai teks skirti tam nuolatinį dėmesį, stebint lietų ar rūpinantis laistymu.

Balkoninių augalų tręšimas – irgi svarbu, nes daugelis sodininkų, pasodinę į lovelius augalus, nepamiršta jų palieti, bet pamiršta, kad juos būtina ir tręšti. Juk žemės vazone yra nedaug, o augalas auga, jam nuolat reikia maisto medžiagų, be to, dažnai lyjant ar laistant, vanduo pamažu išplauna mineralus bei organines medžiagas. Kai sodinate augalus, tai geriausia iš karto į substratą įmaišyti ilgo poveikio ir lėtai tirpstančių trąšų granulių arba lazdelių. Jos pamažu tirps ir viso sezono metu maitins augalus. Be to, stebėkite savo augintinių lapus: jeigu žalia spalva blykšta ar mažėja žiedų, vadinasi, reikėtų patręšti. Gausesnį tręšimą paprastai mėgsta petunijos, surfinijos, sprigės, našlaitės bei kitos gėlės.

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį retai kada atkreipiamas dėmesys yra vazonai, į kuriuos sodiname balkoninius augalus. Patys populiariausi yra plastikiniai ir keramikiniai, bet jie abu turi privalumų ir trūkumų. Plastikiniai vazonai ar loveliai yra lengvesni, juos lengviau pernešti į kitą vietą. Bet tas lengvumas kartais pakiša koją, nes stiprūs vėjai gali nuversti net ir didelį vazoną. Dažnai plastikiniai vazonai būna juodos spalvos, tad tokie, stovintys saulėkaitoje stipriai įkaista, o tai paprastai nepatinka augalams, jų šaknys apdega, dūsta, augalas gali skursti arba žūti. Nors augalams labiau patinka keramikiniai vazonai ir loveliai, bet šie greičiau išdžiūsta, nes garina drėgmę ir per sieneles, o dėl susidarančių nuosėdų jų išorė tampa negraži. Be to, ne visi keramikiniai vazonai gali būti lauke per žiemą, jie suskyla. Tad pagal ilgametę asmeninę patirtį galiu pasakyti, kad geriausia balkoninius augalus sodinti į plastikinius indus (geriausia – į šviesiai rudos spalvos), o šiuos įstatyti į keramikinius vazonus.

Jeigu neturite patirties augalų sodinime arba jums trūksta laiko – sodo centruose galima įsigyti jau pilnai paruoštas ir pasodintas augalų kompozicijas, skirtas balkonams ar terasoms. Jų substratuose dažnai jau būna įmaišyta ilgo poveikio trąšų bei specialaus gelio granulių, kurios neleidžia greitai išdžiūti žemei vazone. Šiose gatavose kompozicijose paprastai augalai jau būna sukomponuoti taip, kad neužgožtų ir derėtų vieni prie kitų.

Prieš įsigydami augalus arba jų kompozicijas, būtinai pasidomėkite, koks saulėtumas jiems tinka. Nes jeigu jūsų balkonas pavėsyje, tai ten tikrai neaugs saulamėgiai augalai (pelargonijos, petunijos, šlamučiai, serenčiai ar daugelis smilginių augalų), ir atvirkščiai – jeigu jūsų balkoną nuolat kepina saulė, tuomet nereikėtų rinktis dalinį pavėsį mėgstančių gėlių (sprigių, suterų/bakopų, našlaičių, dichondrų, verbenų, begonijų, alūnių bei kt.