Jei turite sode ežį – jums labai pasisekė! Ežys naikina kenkėjus, nes būdamas mėsėdis jis gaudo vikšrus ir lervas, užkandžiauja kenksmingais sodui vabzdžiais, sraigėmis, šliužais ir pelėmis. Taigi kieno sode ežys, to derlius didesnis! Tačiau kaip prisivilioti ežį, jeigu jis neužklysta?
Ar ežys sode naudingas?
Taip, be abejo, nes ežiai suėda daug kenksmingų vabzdžių, o ypač sraigių ir šliužų, kurių pastaraisiais metais daugelyje sodų tiesiog knibžda. Tai čia iš žmogiškosios pusės, kai norisi gamtoje visus skirstyti į mums naudingus ir nenaudingus organizmus. O iš gamtinės pusės, tai gamtoje visi reikalingi – „kenkėjai“ ir „geriečiai“. Juk jeigu nebūtų vadinamųjų kenkėjų, tai ir geriečiai neturėtų kuo maitintis, gyvybės ratui visi reikalingi.
Ar tikrai namelis reikalingas ežiui ?
Klausimus apie tai, kam reikalingi nameliai vabalams, drugeliams ir ežiukams nuolat išgirstu. Palyginsiu su paukščių globojimu – jeigu mes nekeltume inkilų arba žiemą nelesintume paukščių – ar jie neturėtų kur gyventi ir kuo maitintis ? Turėtų ir išgyventų be mūsų globos. Neretai perdėta globa atsigręžia prieš pačius gyvūnus, kuomet pamatę „apleistą“ jauniklį, žmonės parsineša jį namo ir taip pražudo. Iš kitos pusės – žmonės vis labiau urbanizuoja aplinką, pavyzdžiui – pastatė naują prekybos centrą ar gyvenamą namą, vadinasi, iš tūkstančių smulkiųjų gyvūnėlių – vabzdžių, paukščių, ežių, skruzdžių ir kitų – buvo atimti jų namai, tai kur jiems dėtis ? Nutiesiamas naujas kelias ten, kur tūkstančius metų migravo gyvūnai, paskui stebimės, kodėl jie išbėga į kelius, sukelia avarijas. Mes patys mažiname plotus, kur gyvūnai galėtų netrikdomi gyventi. Kai kurios rūšys dėl to nyksta, o kai kurios, kaip pavyzdžiui, ežiai, prisitaiko prie pasikeitusių sąlygų ir prie žmonių. Neseniai stebėjau ežiuką, kuris miesto drąsiai atėjo prie daugiabučio namo durų ir nekreipdamas į dėmesio į žiūrovus užkandžiavo benamėms katėms paliktu ėdalu. Tad nei paukščiai, nei vabzdžiai, nei ežiai neprapultų, jeigu jais nesirūpintume. Bet kaip jau minėjau, kadangi žmonės norom ar nenorom kišasi į gyvūnų gyvenimą ir jį trikdo, tad besirūpinantys gamta, kompensuodami šią neigiamą įtaką, papildomai rūpinasi gyvūnais – kelia inkilus ir vabzdžių viešbučius, stato namelius drugeliams ir ežiams, palieka saugius praėjimus ir užkaborius varlėms bei rupūžėms, nešienauja žydinčių pievelių dėl bičių ir t.t.
O gal tiktų tiesiog šuns būda ?
Kaip gamindami inkilą kopijuojame gamtą, t.y., sukuriame tarsi medžio kamieną su uoksu-skyle, taip ir ežiams – jeigu gaminame namelį ir tikimės prisivilioti ežį, turime imituoti jo gamtinį būstą, tad paprastos būdos neužteks. Namelyje ežys turi jaustis saugus, todėl šiuos namukus gaminu su papildomais užkaboriais. Svarbus ir įėjimo landos dydis, pačio namelio plotis ir aukštis, sandarumas, medienos kvapas ir išvaizda bei galimybė namelį išvalyti. Pagaminti namelį – tai pusė darbo, kita pusė – tai tinkamos vietos parinkimas. Ežys neis į namelį, kuris stovės vejos viduryje arba kur laksto palaidi šunys, arba jei šalia nėra krūmynų. Paprastai užsakytą namelį nuvežu pati ir išrenku vietą, nes žinau ežių „charakterį“. Ežys į žmonių gyvenamas teritorijas dažniausiai ateina ieškoti maisto, bet nakvynei ar ežiukų auginimui jis ieško ramesnės vietos. Pati savo sodyboje namelių ežiams nestatau, o tiesiog palieku daug nešienautos pievos, tankius krūmus ir tarpus po tvora, kad ežiai galėtų netrukdomi ateiti ir žiemoti, įsirausę po krūmais. Jie mano darže smaguriauja sraigėmis ir šliužais, kurie savo ruožtu smaguriauja mano daržovių lapais ir braškėmis.
Iš ko galima pasigaminti ?
Pagrindinė medžiaga yra medinės lentos, gali būti ir šakos ar plytos, svarbu tik, kad namelis apsaugotų nuo kritulių, o žiemą nuo šalčio. Esu dariusi namelius ežiams iš paprasčiausių nugenėtų šakų, ant kurių viršaus užmetamas koks nors lakštas, kuris nepraleidžia lietaus.
Ar gali ežių būti per daug?
Jei apsigyveno ežiukas – belieka džiaugtis😊 Ežių kieme tikrai per daug nebus. Kai ežienė užaugina mažylius, šie eina gyventi atskirai, o ir šiaip ežiai yra vienišiai, jie negyvena poromis. Noriu priminti, kad ežių negalima vaišinti karvės pienu, tai visiškai nepagrįstas ir ežiams kenksmingas prietaras, nuo pieno jie viduriuoja ir serga. Nereikia ežio imti į rankas ir glostyti – nei suaugusio, nei mažylių. Nors ežiai moka apsiginti, susisukdami į kamuoliuką, bet vis tik jie yra laukiniai gyvūnai, plėšrūnai, ir nors yra nedideli, bet besigindami gali įkasti. Nei vieno laukinio gyvūno nereikia imti į rankas, nebent ypatingomis sąlygomis.
Kokių dar būna namelių gyvūnams ?
Lietuvoje dar mažai žinomi, bet šalyse, kuriose gamtosauga turi senas tradicijas, dar būna nameliai šikšnosparniams ir varlėms, juk jie irgi labai naudingi mūsų sodams, suėsdami gausybę vabzdžių kenkėjų, uodų, o varliagyviai dar ir šliužus. Jei norite pasirūpinti varlėmis ir rupūžėmis, galite suręsti joms namelį iš nugenėtų šakų, tinka senos lentos, plytos ir akmenys, panašiai kaip ir ežiams, tik stogas gali būti kiaurai perlyjamas. O geriausia – tai sode palikti nešienautų ir netvarkingų plotelių, kurie taptų puikiomis slėptuvėmis, tuomet į jūsų sodą ateis ne tik ežiukai ir varlės, bet ir driežai bei žalčiai.
Žurnalas "Rasos", 2022 m. Nr.15
Namelį ežiui galima užsisakyti čia: https://krautuvele.medeinos.lt/produktai/nameliai-eziams