Pastarosiomis dienomis, ko gero, daugelis atkreipė dėmesį, kad jau rugpjūčio pradžioje pradėjo gelsti bei kristi kai kurių medžių ir krūmų lapai, lyg jau būtų prasidėjęs ruduo. Priežastis lyg ir aiški – karštis ir sausra. Tik kodėl vieni medžiai gelsta, o kiti – ne ?

Pirmiausiai todėl, kad gamtoje evoliucija tebevyksta, tad vieni augalai jau įgijo didesnį atsparumą karščiui (sausrai, šalčiui, vėjui, ar pan.), o kiti vis dar tebėra „pradinukų“ stadijoje. Lietuvoje sausrai labiausiai atsparūs yra spygliuočiai, tai paprastoji pušis (Pinus sylvestris) ir paprastasis kadagys (Juniperus communis) bei lapuočiai medžiai ir krūmai: karpotasis beržas (Betula pendula), šluotinis sausakrūmis (Cytisus scoparius), drebulė (Populus tremula), paprastasis sausmedis (Lonicera xylosteum) bei kt. Taip pat atsparūs ir iš sausringų kraštų pas mus atkeliavę augalai: gulsčiasis kadagys (Juniperus horizontalis), kalninė pušis (Pinus mugo), baltasis ir juodasis šilkmedžiai (Morus alba, M.nigra), sodinis putinas (Viburnum lantana), tikroji levanda (Lavandula angustifolia) bei daugelis kitų. 

Pirmiausia karštą vasarą pageltonuoja ir krenta lapai tų augalų, kurie nuo seno auga Lietuvoje, bet prie sausrų dar vis nėra prisitaikę, ypač jei sausra užsitęsia. Dažniausiai tai būna liepos, klevai, gluosniai ir karklai (ypač jei išdžiūsta šalia esantis vandens telkinys) bei daugelis sodo vaismedžių – obelys, kriaušės, vyšnios bei kt.

Paprastai ne vien sausra pagreitina lapų kritimą. Dažniausiai augalai jau būna patyrę ir kitus stresus: pažeisti ligų arba apnikti kenkėjų; auga šalia kelio, kur nemaža oro tarša; auga netinkamoje arba nederlingoje dirvoje ir pan. Visi šie faktoriai pagreitina augalo būklės pablogėjimą. Lygiai taip pat kaip ir žmogui dėl kenksmingų sąlygų (užteršto oro, prasto maisto bei pan.) suprastėja sveikata, o jau tada susilpnėja imunitetas ir pradedama sirgti nuo „nerimtų“ ligų.

Tad jei yra galimybė, laistykite savo dekoratyvinius augalus, netręškite ir negenėkite jų per karščius. O laukų augalai savo išlikimu pasirūpins patys – kas numes dalį, o kas ir visus lapus arba nudžius kai kurios šakos. Išliks ištvermingiausi, nes evoliucija vis dar tęsiasi.