Svarbiausia rasti dažančių augalų

Šiemet atėjo keistos karantininės Velykos: be susitikimo su artimaisiais, be draugų, be balių bei vaišių ir su viruso grėsme. Tai ir kiaušinius šiemet norėjosi dažyti tik juodai. Su sintetiniais dažais lengva tai padaryti, bet norisi kuo mažiau naudoti chemiją, nes vėliau tuos margučius valgome, o juk dažai prasiskverbia ir pro lukštą. Be to, ir cheminių dažų nuoviras niekur nedingsta, jį išpilame į kanalizaciją, tad anksčiau ar vėliau pasklinda po aplinką.

Nudažyti margučius juodai su augalais nėra sudėtinga, kiek sudėtingiau prisirinkti juodai dažančių augalų, ypač tiems margintojams, kurie gyvena mieste, o tuo labiau dar ir karantino sąlygomis. Na, bet būdų yra, reikia tik norėti, tad apie viską iš eilės.

Juodi margučiai, dažyti su augalais
Juodi margučiai, dažyti su augalais

Taigi, kokie mūsų augalai dažo juoda spalva ? Yra trys pagrindiniai ir jie visi medžiai: ąžuolas, juodalksnis bei riešutmedis. Pirmųjų dviejų juodai dažo žievė, o riešutmedžio – riešutų kevalai. Dažymo medžiagos kiekio užtenka maždaug vienam litrui vienos saujos. Gali būti ir šviežia, ir sudžiūvusi. Dažomosios savybės išsilaiko ilgai, tad tinka ir pernykščia ar net užpernykščia žievė bei kevalai.

Juodalksnio žievė

Ko gero, lengviausia gauti juodalksnio žievės, nes šie medžiai auga gausiai visur, kur tik drėgnesnės vietos, tiek kaimuose, tiek miestuose. Jeigu tik yra koks tvenkinys, šlapias griovys ar upelis apaugęs medžiais, tai didelė tikimybė, kad šalia jų augs juodalksniai. Jie yra greitai augantys medžiai, plintantys atžalomis, kurios paprastai dažnai genimos, tad nėra sudėtinga nuo nupjautų kamienų pasidrožti jų žievės. Tinka net seniai nupjautų medžių žievė, svarbu tik, kad ji būtų nesamanota ar apaugusi puviniu (grybais). Kaip atskirti pavasarį medžius be lapų, kad tai juodalksnis, o ne koks kitas ? Ogi pagal mažus, tamsiai rudus kankorėžiukus, kuriuos turi tik alksniai. Tiesa, pas mus dar auga baltalksniai, kurių žievė nedažanti, tad juos galima atskirti pagal tai, kad baltalksniai auga sausesnėse vietose, jų žievė šviesiai pilka (už tai jie ir vadinami baltalksniais), o šviežia juodalksnio mediena yra oranžinės spalvos, tad atlupkite žievės gabalėlį ar nulaužkite mažą šakutę ir šiek tiek luktelkite, jei taps oranžine – tai juodalksnis.

Ąžuolo žievė

Ši taip pat dažo juoda spalva, tik geriau naudoti ne seną gruoblėtą žievę nuo kelmų, o nuo jaunesnių šakų. Labai svarbu ! Niekada niekada nelupkite žievės nuo bet kokio gyvo ir augančio medžio ! Juk jam reikės toliau augti, tad jį sužalosite visam gyvenimui, o jūsų margučiai bus su bloga aura, jei bus nudažyti sužaloto medžio žieve. Visada žievę rinkite tik nuo nupjautų rąstų, malkų ar nuo nugenėtų šakų. Beje, ąžuolo žievės galima nusipirkti vaistinėse ar sveiko maisto krautuvėlėse (ir internetu), kainuoja mažiau nei euras. Ąžuolo žievė turi ne tik dažančių, bet ir gydančių savybių.

Riešutmedžio žievė

Kaip matosi iš nuotraukos – juodžiausia spalva margučius nudažė riešutmedžio kevalai. Tik turiu omeny ne tuos rudus medinius kevalus, iš kurių gliaudome riešutus ir valgome, o tuos minkštus ir žalius išorinius, kurie ant riešuto būna rudenį, vėliau jie nukrenta arba išlukštenami. Jei nesate auginę ar matę gyvo riešutmedžio, o tik pirkę parduotuvėse tai gal net ir nežinote, kad riešutus (kurie panašūs į „smegenis“) dengia ne tik kieti mediniai kevalai, bet ir minkšti žali, kurie vėliau pajuoduoja. Štai šitie ir tinkami dažymui. Jų galima prisirinkti net dabar, jie būna užsilikę dar nuo pernai po medžiais, bet dažomosios savybės išsilaikę kuo puikiausiai. Dažymui galima naudoti ne tik graikinio, bet ir kitų pas mus augančių riešutmedžių kevalus – juodojo, pilkojo bei kt.

Dažymo eiga

Kai jau prisirenkate dažymui žievės arba kevalų – užmerkite vandeniu, geriausiai į 1-2 ltr. stiklainius. Kuo ilgiau mirks, tuo geriau. Jeigu šioms Velykoms nepavyks gauti žievės ar kevalų, tai kai tik jų gausite – užmerkite ateinantiems metams. Pavyzdžiui, mano juodalksnio žievės mirkalas buvo likęs dar nuo praeitų Velykų. Ąžuolo žievės gabalėlių prisirinkau šviežių nuo nulaužto medelio parke, o riešutmedžių kevalai buvo rinkti pernai rudenį Rumšiškėse šalia prieplaukos, ten šių medžių auga daug. Merkite kiekvieno augalo medžiagas atskirai, nemaišykite jų. Galite pastatyti kur nors nuošaliau, pvz., balkone ar sandėliuke, tik užsirašykite kas ten ir kada užpilta. Paprastai tokie mirkalai negenda ir nerūgsta, nes juose yra daug taninų.

Dažikliai jau užmerkti, laikas paieškoti geležiukų. Juk tai ir yra svarbiausia gudrybė, kad augaliniai dažai nudažytų kuo tamsiau. Jums reikės saujos surūdijusių gelžgaliukų, kurių paprastai galima rasti kiekvienuose namuose, ypač sandėliukuose. Tinka bet kokie geležiniai daikteliai – varžtai, skutimosi peiliukai, sulūžusios žirklės, skardinių dangteliai ir t.t., svarbiausia, kad jie būtų surūdiję ir ne riebaluoti. Tuos geležiukus supilame į tuos pačius stiklainius, kur jau užmerkta žievė ar kevalai (maždaug vienam litrui dedu vieną saują geležiukų ir kuo daugiau, tuo spalva bus tamsesnė) ir palieku toliau mirkti. Kokiam laiko tarpui užmerkti ? Sunku pasakyti, gali būti ir kelios dienos, ir keli metai, bet kuo ilgiau, tuo geriau. Kaip matosi nuotraukoje, kadangi ąžuolo žievę aš naudojau šviežią ir ji nebuvo visiškai mirkyta, todėl ir nusidažė gan šviesiai, su dėmėmis.

Gelžgaliai turi būti surūdiję ir neriebaluoti
Gelžgaliai turi būti surūdiję ir neriebaluoti

Kai jau susiruošite dažyti, į mirkalą įpilkite 1 šaukštelį acto. Kiaušinius dėkite virimui ne tiesiai iš šaldytuvo, o pabuvusius kambario temperatūroje kelias valandas, tada mažiau sutrūkinės. Kiaušinius šioje žievės ir gelžgaliukų „sriuboje“ virkite 10-15 min., o išvirusius palikite tame skystyje per naktį, bus dar tamsesnė spalva. Kai margučius išiminėsite, rekomenduoju naudoti buitines pirštines, nes kitaip pirštai bus pajuodavę. Dėl tos pačios priežasties siūlau skystį išpilti labai atsargiai ir pamažu tiesiai į nutekėjimo skylę kriauklėje, nes kai prieš kelis metus dažiau kiaušinius ir nebereikalingą nuovirą tiesiog išpyliau į vonią – visa vonia užsidažė juoda spalva ilgam ilgam. Išimtus iš dažų margučius nebūtina nuplauti, tiesiog palikite nudžiūti. Po to dar rekomenduočiau įtrinti su keliais aliejaus lašais, spalva bus sodresnė ir margučiai blizgės. Jeigu turite kantrybės ir noro – galite margučius dar ir išskutinėti įvairiais raštais, taip darydavo mūsų proseneliai.

Kaip nudažyti margučius su natūraliomis priemonėmis ne tik juoda, bet ir kitomis įvairiomis spalvomis – galite rasti čia:

KAIP NUDAŽYTI KIAUŠINIUS NATŪRALIOMIS PRIEMONĖMIS
Pernai, belaukiant šv. Velykų, buvo atliktas eksperimentas, kaip velykiniuskiaušinius nudažyti ne su pirktiniais cheminiais dažais, o su įvairiais maistuivartojamais augalais. Rezultatai buvo įdomūs ir netikėti, tekstą apie tai galimarasti čia.[http://www.manonamai.lt/praktiniai-patarimai/pasidaryk-pats/eksperimentas-kaip-nudazyti-kiausinius-naturaliomis-priemonemis.d?id=77497999…
Natūraliomis priemonėmis dažyti margučiai
Natūraliomis priemonėmis dažyti margučiai