Ankstyvą pavasarį, kai organizmui po žiemos taip trūksta vitaminų ar mineralų ir ypač jeigu norisi išbandyti ką nors nauja virtuvėje, siūlau palepinti save ar svečius dilgėlių tortu. Jis tikrai skanus ir atrodo labai originaliai – žalias.
Pradinį šio torto receptą radau interneto platybėse, pamačiusi žalios spalvos torto nuotrauką su užrašu „Samanų tortas“ (Moss cake). Iš tiesų jis buvo pagamintas ne iš samanų, nes jos nevalgomos, o iš dilgėlių. Pagal šį receptą kelis kartus bandžiau gaminti, bet vis nesėkmingai. Tad teko eksperimentuoti ir savaip keisti receptūrą. Pavyzdžiui, originaliame recepte buvo parašyta, kad kremą reikia gaminti iš pocūgių spyglių. Aš žinau kas yra pocūgė ir kur galima rasti jos spyglių, bet ar dauguma tai žino? Vieną kartą pabandžiau gaminti su spygliais, bet buvo neskanu. Arba keistas nurodymas sviestą kremui matuoti ne gramais, o puodeliais. Tad receptą teko gerokai taisyti ir po įvairių bandymų pagaliau pavyko pagaminti tikrai skanų ir puošniai atrodantį dilgėlių tortą, kurio receptu ir noriu pasidalinti.
Torto biskvitui reikės:
2 stiklinių dilgėlių masės
350 gr. sviesto
350 gr. cukraus
6 kiaušinių
1 žiupsnelio tikros vanilės arba 1 šaukštelio vanilinio cukraus
1 citrinos išspaustų sulčių
2 citrinų tarkuotos žievelės
650 gr. miltų
4 nubrauktų šaukštelių kepimo miltelių
Kremui reikės:
400 gr. sviesto
1 citrinos išspaustų sulčių
450 gr. cukraus pudros
Biskvito gaminimas.
Pirmiausiai iš šaldytuvo išimu ir kelioms valandoms kambario temperatūroje palaikau sviestą, kad jis suminkštėtų – ir skirtą tešlai, ir kremui. Tuo metu paruošiu dilgėles, kurias galima naudoti tiek šviežias, tiek džiovintas. Šiuo metu šviežių dar nėra, tai gaminsime iš džiovintų, bet jeigu jų neturite, galite nusipirkti vaistinėse ar sveiko maisto krautuvėlėse, kur jos tekainuoja centus. Naudojant džiovintas dilgėles geriausia jas užmerkti iš vakaro nedideliame vandens kiekyje, kad vos apsemtų. Jeigu pamiršote ar negalėjote užmerkti iš vakaro, tai užplikinkite verdančiu vandeniu ir palaikykite 20–30 min., kol suminkštės. Jei naudosite šviežių dilgėlių lapelius, tai užplikykite juos verdančiu vandeniu, atvėsinkite, o vandenį nupilkite. Po mirkymo tiek šviežias, tiek džiovintas dilgeles susmulkinkite su trintuvu (blenderiu) iki vientisos masės.
Su smulkia tarka nutarkuokite citrinų žievelę. Tada dideliame dubenyje išsukite sviestą su cukrumi. Sukdami įmuškite kiaušinius po vieną, kol taps vientisa masė. Sudėkite vanilę, išspaustas vienos citrinos sultis ir abiejų sutarkuotas žieveles, viską gerai išmaišykite. Įdėkite dilgėlių masę ir vėl viską gerai išmaišykite.
Atskirame dubenyje gerai sumaišykite miltus su kepimo milteliais, po to abi mases sumaišykite. Jeigu turiu laiko, tai paruoštą masę įdedu kelioms valandoms į šaldytuvą, tuomet iš jos būna lengviau iškočioti biskvitų lakštus. Jeigu laiko neturiu, o tešla būna gan skystoka (grietinės konsistencijos), tada kabinu ją su šaukštu ar peiliu ir tepu ant apvaliai iškirptų sviestinio popieriaus lapų. Turimą tešlą reikia padalinti į keturias dalis, kad užtektų 4 biskvito pagrindams. Trys iš jų bus pačiam tortui, o vienas puošimui trupiniais. Tešlos lakštai turi būti ne storesni nei 1 cm storio, vienodo dydžio ir apvalūs. Prieš pradėdami kočioti tešlos lakštus, įjunkite orkaitę, kad įkaistų iki 160 C karščio. Paruoštus tešlos lakštus dėkite ant skardos ir įdėkite į įkaitintą orkaitę. Vienas biskvitas kepa apie 20–25 min. Ar biskvitas tikrai iškepęs galima patikrinti su mediniu dantų krapštuku, kurį įsmeigus ir ištraukus iš kepinio jis lieka švarus, t. y., neapkibęs tešla. Iškepęs biskvitas neturi būti per daug apskrudęs t. y., parudavęs, o išlikti žalios spalvos.
Kremo ir torto gaminimas:
Gerai išsukite sviestą, skirtą kremui ir pamažu pilkite 4 stiklines cukraus pudros. Gerai išsukta sviesto masė turi būti puri ir vientisa. Supilkite vienos citrinos sultis ir vėl gerai išmaišykite iki vientisos masės.
Ant torto padėklo padėkite vieną biskvito sluoksnį ir jo viršų užtepkite su 1/3 dalimi kremo. Ant viršaus dėkite antrąjį biskvitą ir vėl tepkite 1/3 dalį kremo. Uždėję trečiąjį biskvitą, kremu aptepkite ne tik viršų, bet ir torto šonus. Paskutinįjį 4-ąjį biskvitą sutrupinkite į trupinius ir jais apibarstykite torto viršų, o su plačiu peiliu trupinius prispauskite prie torto šonų. Palikite tortą kelioms valandoms arba per visą naktį šaldytuve, kad biskvitai suminkštėtų ir tortas būtų vientisesnis. Puoškite tortą pagal savo norus ir fantaziją.
Patarimai:
- Šviežių dilgėlių lapelius skinkite su guminėmis pirštinėmis.
- Išrinkite iš dilgėlių masės stiebelius ir stambesnių lapų gyslas, nes trintuvas dažniausiai jų nesusmulkina, tad valgant tortą bus nemalonu.
- Kepkite ne aukštesnėje nei 160 C laipsnių orkaitėje, tuomet dilgėlės išlaikys žalią spalvą.
- Jeigu dilgėlių biskvitai iškepė nelygūs ir gumbuoti, tai su peiliu atsargiai nupjaukite paviršinius nelygumus, o trupinius panaudokite puošimui.
- Kremą galima gaminti ne tik iš sviesto, bet ir iš plaktos grietinėlės, cukraus pudraus ir citrinos sulčių.
- Nedidelei žmonių kompanijai (4–5) užtenka ir torto, pagaminto iš pusės normos nurodytų produktų.
- Vandenį, kuriame mirkėte dilgėles neišpilkite, o išgerkite, nes juk tai labai sveikuoliškas gėrimas.
- Galima tokį patį tortą pagaminti ne tik iš dilgėlių, bet ir iš špinatų lapelių. Nėra ko nerimauti, jei naudojate špinatus ir galvojate, kad torto skonis bus kaip salotų, nes citrusiniai vaisiai suteikia tortui subtilų skonį.
Edita Jakubauskaitė